متخصص اورولوژی خوب در تهران

0 55

معرفی متخصص اورولوژی خوب در شهرهای بزرگی چون تهران و اصفهان و مشهد همیشه از جمله سوالهایی است که کاربران از هشتی داشته اند.

اورولوژی شاخه ای از علم پزشکی است که با جراحی و درمان سیستم دفع ادراری مردان و زنان و همچنین سیستم تولید مثل مردان سروکار دارد ولی در زنان اورولوژی دخالتی در دستگاه ژنیتال و تولید مثل زنان ندارد.

به پزشکی که در این شاخه پزشکی تخصص دارد اورولوژیست یا متخصص اورولوژی می گویند.

یک متخصص اورولوژی پس از پایان دانشکده پزشکی حداقل 5 سال باید دوره رشته اورولوژی را طی نماید تا به درجه اورولوژیست نائل شود.

متخصص اورولوژی خوب در تهران

بعد از این 5 سال متخصص می تواند دوره فوق تخصص را که 1 تا 3 سال دیگر طول می کشد در شاخه های مختلف اورولوژی بگذراند.

قسمت هایی که اورولوژی با آنها سروکار دارند عبارتند از:

 • کلیه ها
 • غدد آدرنال
 • حالب هاف مثانه
 • پروستات
 • مجاری ادرار
 • بیضه ها
 • اپی دیدیم
 • VAS
 • کیسه های منی
 • آلت تناسلی

سیستم دستگاه ادراری و دفع ادرار و تولید مثل خیلی با هم در ارتباط هستند و مشکل در یک سیستم خیلی مواقع می تواند سیستم دیگری را هم دچار اختلال نماید. به همین دلیل خیلی از بیماری ها در این شاخه پزشکی دستگاه سیستم ادراری تناسلی، بیماری های تناسلی ادراری نام گرفته اند.

در این رشته هم عمل های جراحی زیادی صورت می گیرد. این جراحی ها شامل جراحی سرطان پروستات، سنگ کلیه، ناهنجاری های مادرزادی سیستم دستگاه ادراری می باشد.

همینطور بیماری هایی به صورت غیر جراحی با دارو درمان می شود مانند پروستات خوش خیم و عفونت های مجاری ادرار که ۴۰ درصد با دارو درمان می شوند .

جراحی هایی که در رشته اورولوژی صورت می گیرند بسیار زیاد هستند و در بسیاری از مواقع از تکنولوژی پیشرفته در جراحی استفاده می شود.

این جراحی ها می توانند به صورت باز باشند که قسمتی از بدن به وسیله تیغ جراحی باز می شود و به صورت بسته که با دستگاهی به نام لاپاروسکوپ انجام می شود و این دستگاه از سوراخ کوچک وارد بدن بیمار می شود و جراحی با این دستگاه انجام می شود، اگرچه در مقایسه با جراحی باز و لاپاروسکوپی، از نظر شانس موفقیت درمانی تفاوت چشمگیری ندارد و فقط بیمارانی که با لاپاروسکوپ عمل می شوند، از بیمارستان در مقایسه با عمل باز زودتر ترخیص می متخصص اورولوژی شخصی است با توانایی لازم در زمینه آزمایش اعضای دستگاه ادراری. منظور از دستگاه ادراری کلیه ها، مثانه و اعضای تناسلی در زنان و مردان و پروستات و بیضه در مردان می باشد.

در مواردی از تکنولوژی دیگری به نام روباتیک هم در عمل ها استفاده می شود، که این دستگاه ها می تواند دقت بالایی داشته باشند.

چه موقع به اورولوژیست مراجعه کنیم

مراجعه به اورولوژیست با دیدن علایم زیر ضروری است :

 • اگر علامت ناراحتی هنگام دفع ادرار را مشاهده کردید حتما به اورولوژیست مراجعه کنید.
 • یکی از دلایل مراجعه به اورولوژیست مشکل در تخلیه مثانه به طور کامل است.
 • یادتان باشد بی اختیاری (از دست دادن کنترل ادرار) یک مشکل مهم است که نباید آن را نادیده بگیرید.
 • هماچوری یا وجود خون در ادرار از علایمی است که با مشاهده ان باید به اورولوژیست مراجعه کنید.
 • همچنین حس درد که ظاهراً به دستگاه ادراری مربوط است را نادیده نگیرید.
 • مراجعه به اورولوژیست با دیدن مشکل در عملکرد جنسی هم الزامیست .
 • در هنگام نا باروری ( مشکلات در بچه دار شدن) هم مراجعه به اورولوژیست ضروریست .
 • در برخی موارد هم امکان دارد مشکل بیمار به صورت اتفاقی هنگام تصویر برداری با اشعه ایکس و یا سونوگرافی مشخص گردد و این تصویر برداری ها وجود اختلال در دستگاه ادراری را نشان دهد. پس دقت کنید.

آزمایشات و وظایف متخصص اورولوژی

در مرحله اول پس از مراجعه به اورولوژیست ، او علل احتمالی را مشخص می کند. سپس بیمار را معاینه میکند تا بررسی کند که :

 • آیا پس از تخلیه کامل ادرار ، بزرگی یا تورم در اعضای دستگاه ادرای(کلیه ها، بیضه ها یا پروستات) وجود دارد یا خیر.
 • آیا عدم کنترل ادرار وجود دارد
 • آیا مناطق دردناک (حساس به لمس) در منطقه شکم، بیضه ها یا پروستات وجود دارد.

نکته : باید بدانید که آزمایش برای ناراحتی پروستات از طریق آزمایش رکتال دیجیتال DRE انجام خواهد پذیرفت.در این آزمایش پزشک دستکش به دست کرده و انگشت خود را چرب نموده و داخل مقعد بیمار می کند و اینگونه وجود هرگونه ناهنجاری را شناسایی کند .

دکتر متخصص اورولوژیست ادرار را مورد آزمایش قرار می دهد.

با کمک این آزمایش مشخص می شود آیا سلول های التهابی( احتمال عفونت). یا خون (هماچوری) و یا قند یا پروﺗﺌﻴﻦ در ادرار وجود دارد یا نه. یادآوری می کنیم اگر قند یا پروﺗﺌﻴﻦ در ادرار باشد نشان دهنده بیماری دیابت یا بیماری های کلیوی می باشد.

وقتی آزمایش انجام شد، اورولوژیست تعیین می کند که آیا برای ارزیابی عملکرد اعضای دستگاه ادراری و بررسی وجود ناهنجاری (برای مثال سنگ کلیه، آناتومی غیر طبیعی و سرطان) استفاده از تصویر برداری مانند سونوگرافی، سی تی اسکن محوری کامپیوتری (CAT) ، اسکن های مختلف هسته ای یا تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (ام ار آی) لازم است یا خیر.

بعلاوه برای تعیین اینکه آیا عفونت یا سنگ کلیه باعث بروز اختلال در عملکرد کلیه ها شده است و آیا التهاب یا سرطان پروستات باعث افزایش آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA شده است یا خیر اغلب از آزمایش خون استفاده می شود.

همچنین ممکن است برای تشخیص عفونت یا برای سیتولوژی ادرار و تعیین اینکه آیا سلول های بدخیم در ادرار وجود داردیا خیر ادرار برای کشت به آزمایشگاه فرستاده شود.

سایر آزمایشات نیز شامل یوروداینمیک (که در آن عملکرد ماهیچه ها و اعصاب دستگاه ادراری مورد بررسی قرار می گیرد) . سیستوسکوپی (که در آن پوشش مثانه مورد بررسی قرار می گیرد) یا ارزیابی مایع منی و اسپرم است.

بهترین متخصص اورولوژی در تهران

بهترین متخصص اورولوژی در تهران

در تهران متخصص های زیادی در رابطه با رشته اورولوژی فعال هستند. ما نام برخی از آنان را در این مطلب به همراه آدرس مطب و شماره تماس آنان خواهیم آورد.

همینطور شما نیز می توانید نظرات خود را ارسال و یا به معرفی یک پزشک متخصص اورولوژی خوب در تهران و یا سایر شهرستان ها اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.