زندگینامه استاد محمود فرشچیان نقاش مشهور ایرانی + تصویر آثار معروف فرشچیان

0 104

محمود فرشچیان در 4 بهمن ماه سال 1308 در شهر اصفهان متولد شد.

پدر استاد فرشچیان تاجر فرش بود و به هنر علاقه ی زیادی داشت، او علاقه به هنر را در پسرش نیز برانگیخت.

محمود جوان در سنین کم به هنر علاقه نشان داد و چندین سال تحت نظر حاجی میرزا آقا امامی و عیسی بهادری آموزش دید. پس از گرفتن مدرک دیپلم در رشته ی هنر از دبیرستانی در اصفهان، فرشچیان ایران را ترک  و به اروپا رفت.

او در آنجا به مطالعه ی نقاشی های مشهور هنرمندان غربی پرداخت. درنتیجه ی این آموزش ها او سبک هنری جدیدی را ایجاد کرد.

محمود فرشچیان

بازگشت محمود فرشچیان به ایران

پس از بازگشت به ایران فرشچیان شروع به کار در موسسه ی ملی هنرهای زیبا کرد . در این زمان او به عنوان رییس موسسه ی هنرهای زیبا و استاد هنرهای زیبا در دانشگاه تهران مشغول به کار شد.

در همین حین، صحبت از کارهای بی نظیر او از مرزهای ملی فراتر رفت. او در 57 نمایش آثار شخصی و 86 نمایشگاه گروهی در ایران، اروپا، آمریکا و کشورهای آسیایی شرکت داشت.

کارهای او در موزه های و کلکسیون های مشهور سراسر دنیا به نمایش گذاشته شدند.

بیش از ده جایزه از طرف مؤسسات هنری و فرهنگی به استاد فرشچیان تقدیم شده است. او دارای مدرک دکترا در نقاشی ایرانی و هنرهای اسلامی می باشد.

موزه ی محمود فرشچیان موزه ای است که به کارهای هنری او اختصاص داده شده و توسط بنیاد میراث فرهنگی در کاخ سعدآباد در سال 2001 افتتاح شد.

موزه استاد فرشچیان

موزه استاد فرشچیان

طراحی ضریح، سقف، در و راهروهای حرم امام رضا ( ع ) و شرکت در کار نظارت بر ساخت حرم از فعالیت های هنری دیگر استاد فرشچیان است.

در حال حاضر استاد فرشچیان ساکن نیوجرسی است. او سه فرزند به نام های علی مراد، لیلا و فاطمه دارد.

پسر او دکترعلی مراد فرشچیان در فلوریدای آمریکا طبابت می کند. دخترش لیلا فرشچیان تحلیلگر رفتار و ساکن نیوجرسی است.

فرشچیان مدرسه ی نقاشی ایرانی خود را تأسیس کرد. در این مدرسه سبک هنری کلاسیک تدریس شده و از تکنیک هایی جدید برای گسترش دامنه ی نقاشی های ایرانی استفاده می شود.

او زندگی جدیدی به این سبک هنر داد و آن را از رابطه ی سمبلیکی که با شعر و ادبیات داشت آزاد کرد و به نقاشی استقلالی داد که تا آن زمان نداشت. نقاشی های قوی و نوآورانه ی او با طراوت و گران قیمت بوده و ترکیبی جذاب از مدرن و سنت هستند، ترکیباتی که مخصوص سبک منحصربه فرد او در نقاشی می باشند.

استاد محمود فرشچیان

نقش محمود فرشچیان در هنر معاصر

محمود فرشچیان نقش تعیین کننده ای در معرفی هنرهای ایرانی به صحنه ی هنرهای بین المللی دارد. او برای سخنرانی و نمایش آثار خود به دانشگاه ها و مؤسسات هنری متعددی دعوت شده است.

شش کتاب و مقالات متعدد درباره ی کارهای فرشچیان چاپ شده است. در سال 2007 طراح بریتانیا – عمان، عمرعلی، از نقاشی استاد فرشچیان به نام ” روز پنجم خلقت ” به عنوان منبع الهام اصلی برای مجموعه ی خود در لندن استفاده کرد.

آثار استاد فرشچیان

 

تابلو رومی اثر استاد فرشچیان
تابلو شمس و مولانا اثر استاد فرشچیان

اثر استاد فرشچیان به نام شمس و مولانا با الهام از یکی از شعرهای جلال الدین محمد بلخی معروف به مولوی یا رومی کشیده شده است.

رنگ های خاصی در این نقاشی استفاده شده است تا رابطه ی معنوی و عرفانی میان شمس و مولوی نشان داده شود. کار اتمام نقاشی دو ماه طول کشید و در موسسه ی هنری و فرهنگی فرشچیان شهر اصفهان در یازده مرداد 1386 پرده برداری شد.

 

تابلوی ضامن آهو اثر استاد فرشچیان
تابلوی ضامن آهو اثر استاد محمود فرشچیان
تابلوی پنجمین روز آفرینش اثر استاد محمود فرشچیان
تابلوی پنجمین روز آفرینش اثر استاد محمود فرشچیان
تابلو عصر عاشورا اثر استاد محمود فرشچیان
تابلو عصر عاشورا اثر استاد محمود فرشچیان

استاد فرشچیان در مورد نحوه طراحی تابلو عصر عاشورا می گوید:

سه سال پیش از انقلاب روز عاشورا مادرم مرا نصیحت کرد و گفت: به روضه گوش کن تا چند کلمه حرف حساب بشنوی؛ و من با ایشان گفتم: من اول در اتاقم کاری دارم بعد خواهم رفت. حال عجیبی به من دست داد. وارد اتاق شدم، قلم را برداشتم و تابلوی عصر عاشورا را شروع کردم. قلم را که برداشتم تابلویی شد که الآن هست بدون هیچ تغییری. این اثر توسط او به موزه آستان قدس رضوی اهدا شد.

تابلو ستایش اثر استاد محمود فرشچیان
تابلو ستایش اثر استاد محمود فرشچیان
تابلو پناه یتیم نوازی حضرت علی اثر استاد فرشچیان
تابلو پناه (یتیم نوازی حضرت علی )اثر استاد فرشچیان
تابلو آسمان چهارم اثر استاد فرشچیان
تابلو آسمان چهارم اثر استاد محمود فرشچیان
تابلو شام غریبان اثر محمود فرشچیان
تابلو شام غریبان اثر محمود فرشچیان

 

 

 

 

 

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.